poniedziałek, 28 października 2019

Jak tworzyć filmy na MSP - podstawy

Przejdę od razu do rzeczy. Nie lubię kiedy poradnik ma 20 minut, a ma wyjaśnić prostą sprawę. Mało jest poradników jak tworzyć filmy na MSP, a jeżeli już jakieś są, to są z 2012 roku i nie zadowalają mnie. Tak więc dzisiaj będę tłumaczyć jak ja tworzę filmy!

1. POMYSŁ
Najpierw trzeba znaleźć odpowiednią historię i motyw przewodni. Ten etap jest chyba najtrudniejszy, bo wiele pomysłów już zostało wykorzystanych, a więc trzeba wpaść na coś oryginalnego. Za każdym razem kiedy ktoś się mnie pyta jak wpadam na te wszystkie pomysły to szczerze nie wiem jak odpowiedzieć! Na pewno przydaje się wyobraźnia, którą bez ustanku staram się rozwijać.

- słuchaj rozmów w sklepie i szkole. Może ktoś nasunie ci pomysł!
- oglądaj wiadomości i dużo czytaj.
- stwórz playlistę z piosenkami, które mają podobne znaczenie/klimat
- twórz tablice na Pintereście lub We Heart It dla inspiracji
- wyobraź sobie w jakiej sytuacji chciałbyś/nie chciałbyś się znaleźć



2. KLIMAT
Po wymyśleniu fabuły czas na miejsce akcji, czas, bohaterów i problematykę. W tym punkcie zajmę się dwoma pierwszymi rzeczami - a więc miejscem i czasem akcji.

Pomyśl jaki klimat łatwo by ci było odtworzyć. Może to być obecna Polska, ale według mnie bardzo ciekawie jest gdy przenosimy się w inne miejsce na świecie, np. Stany Zjednoczone w latach 70, Starożytna Grecja/Egipt, zniszczony kontynent w roku 3105 - jak widać możliwości są nieskończone! Ważne aby się dobrze bawić poznając dane miejsce w danych latach i umieć je przedstawić.

3. BOHATEROWIE
Zawsze kiedy biorę się za nowy film rozpisuję sobie jacy bohaterowie powinni się pojawić. Powyżej jak widać zrobiłam tabelę, w którą można wpisać informacje o postaci. Poszczególne pola można zamienić i np. zamiast "RODZINA" wpisać "NAJWIĘKSZY SEKRET", "UMIEJĘTNOŚCI" itd.

Należy znaleźć "złoty środek", jak ja to nazywam, aby bohater nie był zbyt zwykły  ale też żeby nie dostawał wszystkiego od ręki. Niech zmaga się w trudnościami, wrogami i niewiedzą, aby w końcu jego trudy zostały nagrodzone. Nasza postać może być zwykłą nastolatką mieszkającą w 2012 roku w Detroit, ale wtedy się okazuje, że jej nauczyciel zabił innego człowieka. I tutaj czas na kolejny podpunkt - czyli pytania.

Przez cały czas zadawaj sobie pytania:
- co powinno się wydarzyć w dzisiejszym odcinku/części?
- czego powinien się nauczyć bohater?
- kogo dzisiaj spotka?
- co zaskakującego się wydarzy?
- zadaj sobie każde inne pytanie jakie ci się nasunie. Zapisz i stwórz mapę myśli z różnymi rozwiązaniami i je porównaj!

4. PROBLEMATYKA
MSP to gra dla młodych ludzi, więc fajnie jest zastosować problematykę, z którą dzieci i młodzieży mogą się związać i poczuć zrozumianym. Chodzi mi np o:
- problemy z akceptacją (wśród rówieśników, współpracowników, a nawet członków rodziny)
- problemy miłosne
- znalezienie prawdziwego siebie
- walka dobra ze złem (dobro nie zawsze musi wygrywać!)
itd.

W tej części poradnika to tyle. W kolejnych postach z tej serii pojawią się inne wskazówki ode mnie, więc koniecznie ich wyczekujcie! Powodzenia w tworzeniu filmów i papa!

1 komentarz: